O GMINIE
Gmina Olecko jest gminą miejsko – wiejską, położoną w północno – wschodniej części Polski, w powiecie oleckim, województwa warmińsko – mazurskiego. Gmina Olecko graniczy z gminami: Bakałarzewo, Ełk, Filipów, Kalinowo, Kowale Oleckie, Świętajno i Wieliczki.
Gmina Olecko leży w północno-wschodniej części Polski, w województwie warmińsko-mazurskim. W gminie przecinają się drogi: droga krajowa Gołdap-Olecko-Ełk (nr 657) z drogami wojewódzkimi Olecko-Raczki (nr 654) , Olecko-Suwałki (nr 653), Olecko-Giżycko (nr 655) . Odległości pomiędzy większymi miastami regionu (Augustów, Ełk, Gołdap, Suwałki) wynoszą średnio 30 km, co sprawia, że Olecko stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania regionu.
Powierzchnia Gminy Olecko
Powierzchnia Gminy Olecko wynosi 266,6 km2, z czego miasto Olecko zajmuje obszar 11,4 km2. W skład gminy, poza miastem wchodzą 44 miejscowości zgrupowanych w 35 sołectwach (Babki Gąseckie, Babki Oleckie, Borawskie, Borawskie Małe, Dąbrowskie, Dąbrowskie II, Dobki, Doliwy, Duły, Dzięgiele Oleckie, Gąski, Giże, Gordejki, Gordejki Małe, Imionki, Jaśki, Judziki, Kijewo, Kukowo, Lenarty, Lipkowo, Łęgowo, Możne, Olecko - Kolonia, Olszewo, Plewki, Raczki Wielkie, Rosochackie, Sedranki, Szczecinki, Ślepie, Świdry, Zabielne, Zajdy, Zatyki) i 3 osiedlach (Lesk, Siejnik, Zielone).
Na powierzchnię Gminy składają się:
- użytki rolne – 67,6%,
- w tym: grunty orne – 48,1%;
- sady – 0,3%;
- łąki i pastwiska – 19,2%;
- lasy i grunty leśne – 18,2%;
- akweny – 5,0%;
- pozostałe grunty i nieużytki – 9,2%.
Na rozwój gminy największy wpływ ma produkcja rolna (głównie hodowla zwierząt, w tym trzody chlewnej oraz rolnictwo proekologiczne i agroturystyka), przemysł drzewny i stoczniowy oraz usługi o znaczeniu ponadlokalnym.
Ludność Gminy Olecko
Ludność Gminy Olecko liczy 20 660 osób (w 2022 r.).
Ludność Olecka liczy 15 890 mieszkańców, a sołectw 5 428 mieszkańców (mieszkańcy stali czasowi).
Olecko
Miasto czaruje gości urokliwym położeniem nad rzeką Legą, która malowniczo wypływa z jeziora, owiniętego wokół miasta niczym błękitna wstęga. Powietrze w tym rejonie należy do najczystszych w Polsce. Przyczyniło się do tego m.in. oddalenie regionu od ośrodków wielkomiejskich oraz bliskie położenie 4 puszczy: Augustowskiej, Romnickiej, Boreckiej i Piskiej. Atrakcyjne położenie oleckiej bazy sportowej w sąsiedztwie parku i jeziora przekłada się na doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku i uprawiania różnorakich dyscyplin sportu.
Olecko pełni rolę centrum administracyjnego gminy oraz powiatu oleckiego. Jest to wielofunkcyjny ośrodek o znaczeniu ponadlokalnym. Olecko stanowi ośrodek handlowo - usługowy, oświatowy, kulturalno-rozrywkowy oraz administracyjno-finansowy. Tu znajdują się siedziby wszystkich urzędów. Wiodące funkcje w mieście to administracja i usługi głównie handel i budownictwo oraz rekreacja, turystyka i wypoczynek. Funkcje towarzyszące funkcjom podstawowym to funkcja mieszkaniowa i funkcje obsługi w zakresie rozwoju usług, komunikacji i infrastruktury technicznej. W mieście dominującą funkcją jest przemysł drzewny oraz spożywczy (zakłady mięsne, mleczarskie, piekarnie).