Inicjatywa lokalna – informacje podstawowe
Co to jest inicjatywa lokalna?
Inicjatywa lokalna jest formą współpracy jednostki samorządu terytorialnego z jej mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej.
Kto może wnioskować o realizację zadania w ramach inicjatywy lokalnej?
W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy bezpośrednio, bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie mogą złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której mają miejsce zamieszkania lub siedzibę. Do wniosku obowiązkowo należy załączyć deklarację udziału w realizacji zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. W przypadku składania wniosku przez mieszkańców za pośrednictwem organizacji pozarządowej do wniosku należy załączyć pełnomocnictwo udzielone tej organizacji.
Czego może dotyczyć inicjatywa lokalna?
Zakres zadań możliwych do realizacji w ramach inicjatywy lokalnej:
- Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, obejmująca w szczególności budowę, rozbudowę lub remont dróg, kanalizacji i sieci wodociągowej, stanowiących własność gminy, a także budynków oraz obiektów małej architektury.
- Działalność charytatywna.
- Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
- Działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego.
- Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
- Promocja i organizacja wolontariatu.
- Edukacja, oświata i wychowanie.
- Działalność w sferze kultury fizycznej; wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.
- Działalność w sferze turystyki; turystyka i krajoznawstwo.
- Ochrona przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach; ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego.
- Porządek i bezpieczeństwo publiczne.
- Rewitalizacja.
Jakie są terminy na składanie wniosków w ramach inicjatywy lokalnej?
Ostateczny termin na złożenie wniosku to ostatni piątek marca w roku, w którym ma być realizowana inicjatywa lokalna. W sytuacji niewyczerpania puli środków w pierwszym terminie, ogłaszany jest kolejny nabór na składanie wniosków w terminie do 31 maja danego roku.
Co może stanowić wkład gminy a co wkład wnioskodawców w realizacji inicjatywy lokalnej?
Współudział (wkład wnioskodawców) wnioskodawców w realizacji zadania może polegać na:
- Świadczeniu pracy społecznej, przy czym wkład osobowy powinien być wyliczony w oparciu o wartość roboczogodziny odpowiadającej minimalnej stawce godzinowej zgodnej z rozporządzeniem Rady Ministrów, zaokrąglonej do pełnych złotych w górę, ważnej na dzień składania wniosku.
- Świadczeniu pieniężnym, które powinno być wpłacone na rachunek urzędu.
- Świadczeniu rzeczowym, które może zostać przekazane/użyte podczas realizacji zadania, np. materiały budowlane, sadzonki roślin, narzędzia, koszty wynajmu pomieszczeń na warsztaty.
Współudział gminy (wkład gminy) w realizację zadania może mieć charakter:
- Pieniężny, tj. przeznaczenie określnej wysokości środków finansowych gminy na realizację zadania, która wydatkowana będzie bezpośrednio przez gminę jej budżetu; nie przywiduje się udzielania dotacji na realizację zadania.
- Rzeczowy, tj. wykorzystanie podczas realizacji zadania zasobów posiadanych przez gminę, jej jednostki organizacyjne, np. pomieszczenia, rzeczy, możliwe do wynajęcia/użyczenia według określonego cennika.
Co podlega ocenie złożonych wniosków o inicjatywę lokalną?
Wnioski rozpatrywane są dwuetapowo. Najpierw wnioski podlegają ocenie formalnej. Kryteriami oceny formalnej są:
- Terminowość złożenia wniosku.
- Zaliczenie przedmiotu wniosku do zadań wymienionych art. 19 b ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Zgodność przedmiotu wniosku z obowiązującymi przepisami prawa.
- Wkład własny gminy nie przekracza 80% wartości projektu.
- Załączenie listy realizatorów.
Niespełnienie co najmniej jednego z kryteriów oceny formalnej powoduje, że wniosek nie podlega rozpatrzeniu i ocenie merytorycznej.
W drugim etapie wnioski, które spełniły wszystkie kryteria oceny formalnej, podlegają ocenie merytorycznej, tj. następującym szczegółowym kryteriom oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej:
- Celowość wniosku ze względu na potrzeby społeczności lokalnej (szczegółowo uzasadniona potrzeba realizacji zadania, ocena zakładanych rezultatów, stopień trwałości rezultatów, liczba beneficjentów oraz stopień integracji społeczności lokalnej w wyniku realizacji zadania publicznego, stan przygotowania lub realizacji zadania publicznego, koszty eksploatacji itp.) – do 18 punktów.
- Wkład pracy społecznej w realizację zadania publicznego (wartość wkładu pracy społecznej w łącznej wartości wszystkich świadczeń realizowanych w ramach zadania publicznego (całkowita wartość zadania) – do 6 punktów.
- Zaangażowanie wnioskodawcy (rzeczowe, finansowe) w realizację zadania publicznego – do 6 punktów.
Podczas oceny merytorycznej wniosek może otrzymać maksymalnie 30 punktów. Wnioski, które po ocenie merytorycznej nie zdobędą 60% maksymalnej ilości punktów, tj. 18 punktów, będą odrzucone.
Rekomendowane do realizacji są wnioski z największą liczbą uzyskanych punktów (większą niż lub równą 60% maksymalnej liczby możliwych do uzyskania punktów w ocenie merytorycznej), które zgodnie z utworzonym rankingiem punktowym mieszczą się w zaplanowanej kwocie przeznaczonej na inicjatywę lokalną.
O czym wnioskodawcy muszą pamiętać przy wnioskowaniu oraz realizacji inicjatywy lokalnej?
Poniżej kilka przykładów:
- Świadczenia pieniężne przeznaczone przez wnioskodawców na realizację inicjatywy nie mogą pochodzić z budżetu gminy.
- Osoby realizujące inicjatywę nie mogą pobierać wynagrodzenia, w żadnej formie, za realizację poszczególnych działań.
- Nie ma możliwości finansowania w ramach inicjatywy działań objętych innym dofinansowaniem z budżetu gminy.
- Nie można czerpać zysków z realizacji inicjatywy lokalnej.
- Działania realizowane w ramach inicjatywy muszą być bezpłatne dla ich odbiorców.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 87 523 30 64 lub email:
Załączniki:
Wniosek o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.docx (24,53KB)
Deklaracja udziału w realizacji zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.docx (16,66KB)